Rengeteg látnivaló és tennivaló van a levendulás és a tarpai Nagy-hegy közelében. Szerencsések vagyunk, hogy ennyi gyönyörű hely vesz minket körül, ezért az utazási idő nem haladja meg a 15 percet. Íme néhány a kedvenc helyeink és programjaink közül.
A tanösvény a környék élővilágát mutatja be – kitérve a beregi tájat évszázadok óta formáló és megőrző természetközeli gazdálkodás főbb jellemzőire. Megismerhetők a térség gazdálkodással kapcsolatos hagyományai, azok hatása a táji és természeti, valamint a genetikai sokféleségre.
Hossza kb. 5,5 km. Bejárható gyalogosan, a belépés ingyenes.
Járd be a Tarpai Szőlő-hegy tanösvényt a DIGITÁLIS VÁNDOR applikáció segítségével!
Alsó-Bereg-Ugocsai történelmi borvidék része volt a tarpai szőlőhegy. A Delelő pincészetben ezt a hagyományt élesztették fel és elkezdték a minőségi fehérborok palackozását. Miután végigmentél a Szőlőhegy-tanösvényen megcsodálva a tájat és megismerve a helyi bortermelő hagyományokat, utána sétálj el a Delelő Családi Pincészethez, hogy mindezt a beregi tradíciót ne csak lásd, hanem egy borkóstoló alkalmával meg is ízleld.
A tarpai Nagy-hegy legmagasabb pontján (154m) panoráma kilátás nyílik a környező településekre és a Kárpátok hegyvonulatára. Tiszta, felhőtlen időben havas csúcsokat is megpillanthatunk.
Honfoglalás-kori fegyveres férfi sírhelyét tárták fel 2012-ben a Nagy-hegyen, akit lovával együtt temettek el. Gazdagságát számos ezüst kiegészítője, köztük bizánci gyűrűje mutatja.
A falu nevezetessége a Sziget (Tóhát, Árpád utcán) nevű részen helyreállított a XIX. század elején készült műemlék szárazmalom, mely az Észak-Tiszántúl egyetlen fennmaradt szárazmalma. Az ún. Tokaji-féle malom fazsindellyel fedett, malomházra és járószínre osztott épület. Az 1980-as évek elején újították fel.
A gótikus stílusú műemlék református templom a Kossuth u. 15. sz. alatt áll. A nagyméretű, egyhajós, egytornyos, keletelt, XV. századi épületet részben a Várdayak és a velük rokon Báthoryak építtették. A terméskőből faragott bejárat felett ma is ott díszlik teljes épségében a Báthory család címere.
A templom eredeti, XV. századi ajtaja figyelemre méltó ritkaság, mert alig maradt meg Magyarországon ilyen ajtó.
A templombelsőben, az északi falon 1981-ben feltárt, a XV. században festett gótikus freskók láthatók: középen a megfeszített Krisztus Szűz Máriával és Szent Jánossal, nyugatra a sárkányt épp megölő Szent György, a másik oldalon Szent Mihály arkangyal mérleggel a kezében. A templom szószéke a XV. századból, barokk stílusú karzata a XVIII. századból való.
A Beregi kör a Felső-Tisza-vidéki kerékpáros túrahálózat talán legszebb és legjobb szolgáltatásait tömörítő szakasza, amely kiválóan reprezentálja az egész régiót, egyfajta eszenciája a varázslatos Felső-Tisza-vidéknek. Ha kezdetben egy kis ízelítőre vágynál a Felső-Tisza-vidékből, ezzel a túraútvonallal kezd a régióval történő ismerkedést. A Beregi kör egy káprázatos templomokkal díszített, folyókkal átszőtt gyümölcsöskerten vezet keresztül, ahol a három szabadstrandon is megpihentnek a túrázók. A Beregi kör végig jelzett, védett, biztonságos, jól kerékpározható útvonalon, aszfaltozott töltéseken és kerékpárúton halad keresztül. A Beregi kör családok vagy belépő túrázók számára is kiváló választás, számukra az útvonal 70 kilométerről, 40 kilométerre csökkenthető. .